środa, 20 listopada 2013

Rozmaitości : Jak przerabiać piosenki w Audacity ?

 
Coś co każdy fan Alvina i Wiewiórek powinien umieć - przerabianie piosenek w programie Audacity.
Powinnam to dodać wczoraj ale nie mogłam w powodu dodatkowych zajęć.

Sam program można ściągnąć z internetu. Nie jestem pewna ile wersji jest obecnie do pobrania, ale prawdopodobnie niewiele się różnią.
Przejdźmy więc do sytuacji gdy mamy już program zainstalowany na dysku :
 
 
1. Wybieramy piosenkę którą chcemy przerobić i otwieramy ją w Audacity. Jeśli program nie wyświetla się wśród programów pod kategorią Otwórz za pomocą, trzeba otworzyć Audacity oddzielnie (np. z menu Start), i otworzyć piosenkę klikając na Plik -> Otwórz

Otworzona w Audacity piosenka wygląda tak. Kółka po lewej służą do włączania (zielony trójkąt), nagrywania (czerwone kółko), pauzowania (niebieskie paski) i zatrzymywania (żółty kwadrat). Warto zapamietać narzędzia po prawej - nożyczkami wycinamy zaznaczony kawałek piosenki, drugim przyciskiem kopiujemy, trzecim wklejamy, czwartym usuwamy wszystko poza zaznaczonym fragmentem, piątym całkowicie wyciszamy zaznaczony fragment. Lupy służą do powiększania skali obrazu na coraz bardziej/mniej szczegółową.
 
Moja metoda na przerabianie zaczyna się od zaznaczeniu fragmentu gdzie słuchać głos, nie samą muzykę, który chcemy przerobić. Następnie w Efektach znajdujemy polecenie Zmień Wysokość.  
 
 Samo przerabianie najlepiej przeprowadzić metodą prób i błędów. Przesuwamy suwakiem po trochu w prawą stronę i osłuchujemy Podgląd. Potrzeba trochę wprawy aby piosenka brzmiała dobrze, nie była przerobiona za bardzo ani za mało. Jeśli jesteśmy zadowoleni z efektu klikamy OK i odsłuchujemy. Ponieważ zaznaczyliśmy tylko fragment piosenki, tylko on jest obecnie przerobiony.
 
Praktyczne spostrzeżenie : piosenki przerabiane na Wiewióretki przerabia się mniej, a te na Wiewiórki więcej. Powodem jest jedynie to że kobiety mają głos z reguły wyższy od mężczyzn ;) No i głosy Wiewióretek brzmią raczej bardziej ,, ludzko'' niż Wiewiórek.
 
Potem trzeba cofnąć naszą tymczasową przeróbkę i zaznaczyć cały utwór by przerobić go w całości. Więc zaznaczamy całość i znowu klikamy Efekty -> Zmień wysokość . Wcześniejsze ustawienia powinny się automatycznie zapisać więc nie trzeba przesuwać suwaka.

Potem wystarczy już tylko zapisać piosenkę. Problemem może być to że do zapisania piosenki w formacie mp3 potrzeba ściągnięcia pewnej wtyczki. Ja zawsze zapisuję piosenki w formacie WAV a następie konwertuję w innym programie do mp3 jeśli jest to konieczne .
 
Tak przerobioną piosenkę można wykorzystać gdzie się chce :)
 


5 komentarzy:

  1. a jak się komuś (na przykład mi) zapisuje bez gadania jako projekt Audiacity?

    OdpowiedzUsuń
  2. Droga Marto(jak można tak powiedzieć xd) tego nie zapisuje się (te zapisz to taki joke ze strony audacity że niby to zapisuje a potem jednak aaAAAaa nie zapisze nie ma muzy tak łatwo ) TY TO EXPORTUJESZ JAKO WAW I WTEDY CI ZAPISZE NA DYSKU (ale żeby było śmiesznie bo audacity lubi kawały )to zapisze ci to ale w dużym formacie (wartości 8 tracków) ty to musisz skonwertować na mp3 w programie FORMAT FACTORY...po tych operacjach masz swój kawałek w mp3 a sąsiedzi powody żeby walić w kaloryfer z textem ciszej #####!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. szkoda że moją jedyną opcją do zapisania jest ,,zapisz jako project Audiacity'". Masz jakiś program, gdzie mi to przekonwertuje na mp3 lub przynajmniej WAV?

    OdpowiedzUsuń
  4. A nie łatwiej ściągnąć plik mp3-lame (lame_enc.dll) i zaraz eksportować jako mp3? Ja Audacity odkryłem jeszcze na długo przed moim zafascynowaniem wiewiórkami (służył do zgrywania muzy z kaset audio) i zaraz wgrałem ten plik, bo innego formatu jak mp3 nie trawię.
    Pozdrawiam, Simon S.

    OdpowiedzUsuń